Okeanaariumid

Okeanaariumiks nimetatakse väga suurt akvaariumi mahuga üle 10 m3. Tavaliselt on see soolaveeakvaariumi ilma elusate korallideta, mis on ettenähtud ainult kala demonstreerimiseks.

Dekoorideks kasutadakse eluskive, kunstkoralle,naturalkivist või betoonist kaljusid, jne. Selliste akvaariumide kõrgus võib ulatuda 15-20meetrini, sõltuvalt demonstratsiooni ülesannetest.

Eestis saab teha akvaariumi kõrgusega 1m ja 19mm klaasist. Akvaariumi pikkus on piiratud 5,8 m, mis on tingitud klaasilehe tarnimise maksimaalsete mõõtudega

Viimsi SPA akvaarium 4200x1000x1000mm

Kõrgemates akvaariumides on võimalik kasutada lamineeritud klaasi. Lamineerimisel on omad miinused:

 • väheneb klaasi läbipaistvus.
 • suureneb klaasi kaal.
 • vastupidavus vee survele on vähenenud ( tegur 0,6 kogupaksusest).

Paksemat,25mm silikaatklaasi on võimalik tellida mõistliku hinnaga Hiinast, kuna Euroopas seda ei toodeta. Akvaariumides,milliste kõrgus on üle 1200-1300mm, on asjakohane kasutada akrüülklaasi või pleksiklaasi.Võrreldes silikaat (tavaline) klaasiga, on akrüülklaasis palju eeliseid:

 • väiksem kaal
 • parem löögikindlus
 • pehmus.
 • tunduvalt parem läbipaistvus.
 • väiksem väsimuse tegur
 • vastupidavus.
 • väiksem soojusjuhtivus .

Suuremaks miinuseks võib lugeda

 • Kõrge maksumus.

Sõltuvalt vee survest valmistatakse akrüülklaase erineva paksusega (alates 3mm kuni 1000mm). Vaateklaasid akvaariumis valmistadakse akrüülplokkidest erineva paksusega,millised keevitadakse omavahel kokku (nähtamatu õmblusega) või paigutatakse raamistiku vahele. Nii näiteks on Kotka linna Meretaariumis, Soomes.

 

Allosas on akrüül paksusega 110 mm, kõrgemal -85 ja 55mm paksusega, teised vaateklaasid on peenemad .Akvaariumi kogukõrgus on 7 meetrit.
Akrüülklaasi saab teha erikujulisena: sirge, kumer, poolkerakujuline.
Paljudes okeanaariumides on akrüülklaasist tunnelid, kus inimesed saavad liikuda ja imetleda kalu altpoolt.
Ehituskulude vähendamiseks tehakse reeglina suuri akvaariume spetsiaalsest betoonist üksikute vaateklaasidega. Tehakse ka karkassmeetodil akvaariume.
Suurte akvaariumide filtreerimissüsteemid on väga erinevad, sõltuvalt ülesannetest (magevesi, riimvesi (Balti meri), soolane vesi) ja hõivavad palju ruumi.
 

Sellise õkosüsteemi projekteerimine võtab piisavalt aega (2-6 kuud) ning on tasuline teenus.
Akvaariumi ehitust võib piirata ainult kliendi invisteerimisvõimalus. Kui te otsustasite ehitada okeanaariumi – selle projekteerimist on mõtekam teha hoone projekteerimisel , siis saab enamik tehnilisi lahendusi optimeerida.
Okeanaariumi ehitamine võtab 5-10 kuud.Kuna akrüülklaasi plokid on üsna rasked,on vajadus kaaluda tõsteseadmete kasutamise võimalust. Tulevikus tuleb arvestada ekspositsiooniruumide temperatuuri reћiimi.Kui eksponeeritakse külmavee (Eesti mage või Balti riimvee) kala, siis on lihtsam säilitada siseruumides temperatuur 15-17 C, kui pidevalt jahutada vett või teha akvaariumil topelt (koos õhuvahega) klaas rohke kondentsvee tekkimise vältimiseks vaateklaasil.
Väga oluliseks peab lugema kandva vundamendi valamist okeanaariumi alla.
Okeanaariumi alginvesteeringuid võivad ulatuda 2000000-3000000 EUR, olenevalt suurusest.
Akrüülklaasi kasutatakse erinevates valdkondades: akvaariumid, okeanaariumid, näitused, kujunduselemendid, jne.

Eestis ei ole veel ühtegi okeanaariumi.

Teie võite saada esimeseks Eesti okeanaariumi omanikuks!!