Magevee

Mis on akvaarium? Akvaarium on loodusliku veekogu bioloogiline mudel, s.t. ka akvaariumis peavad toimuma kõik looduslikud protsessid nagu fotosüntees, veeringlus jne.See kõik on kooliprogrammis, mida me õppisime aastaid ja nüüd oleks hea oma teadmisi värskendada.
Skeem1.
Gaaside liikumine vees
Peenikesed nooled – taimede hingamine
Paksud noodes – fotosüntees
Taimeakvaarium või palüdaarium.
Siin rõhku on pandud just taimede kasvatamisele.Sellistes akvaariumides kas kalu üldse ei peeta või viimaste osakaal on väike.Põhiliselt need on neoonkalad või elussünnitajad.Kalade funktsiooniks on puhastada taimi ja akv.klaase tekivatest vetikatest.Reeglina palüdaariumis on võimas valgustus ja vette lisatakse taimede väätiseid ja süsihappe (CO2) gaasi.
Kalaakvaarium
Kalaakvaarium on põhiliselt loodud just kalade pidamiseks.Taimede osakaal on väike või neid üldse ei ole.Akvaarium dekoreeritakse kunsttaimede, kivi- või naturaalpuu elementidega, milliste vahel kalad leiavad varjendit.Sellised akvaariumid hästi sobivad ahvenlaste ja kuldkalade pidamiseks.
Taime-kalaakvaarium.Veeterrarium.
Taime-kalaakvaariumis elustaimede ja kalade osakaal on võrdne ning see variant on kõige stabiilsem ekosüsteem.
Veeterrarium on mõeldud veekilpkonnade, konnade ja teiste vee reptiilide pidamiseks.Selline terrarium konstrueeritakse vastavalt elukate nõudlustele.Näiteks punakõrvkilpkonnadele tehakse kuiv terass kuna viimased peavad ennast kindlasti kuivatama, muidu vetikate mõju all võib laguneda nende kilp.Terrariumi valgusti valguses peavad domineerima sinised ja UV kiirded.
Soolaveeakvaarium
Soolaveeakvaarium on võrratult ilus.Erksvärvikad korallid ja kalad ei jäta ühtegi vaatajat ükskõikseks.Mereakvaarium on soolavee akvaarium, mis väga erineb mageveeakvaariumist oma bioloogiliste protsessidega.
See on omaette teadus .
Edaspidine jutt puudutab magevee akvaariumeid.
Akvaariumi koht.
Kui Te olete otsustanud, mis liiki akvaarium Teile sobib, peab valima õige koha akv.paigutamiseks.Kõige ideaalsem on akvaariumi paiknemine keldris, kuhu ei paista päevavaldus ja kus ruumitemperatuur on stabiilne.Otsene päike põhjustab tumeroheliste vetikate tekkimist klaasidel ja taimedel.Akvaariumi koha valimisel on vajalik vältida:
-soojusallikate mõju
-liigset valgust
-kõlarite ja teiste müraallikate mõju
-tihedat liikumist akvaariumi juures.
Kui koha valikuga on saadud ühelepoole ,siis on vaja otsustada mis vormi ja suurust akvaarium oleks Teile kõige sobilikum.
Akvaariumi vorm
Kaasaegne akvaarium on ka interjeri element.Peale akvaariumitehnika arenemist arenes ka akvaariumi esteetiline vorm.Klaasosa, kaan ja alus, osaval projekteerimisel võivad täiendada ja kaunistada erinevate stüülide elamudisaini.See esitab akvaariumile uusi nõudmisi:kvaliteet erinevad vormid ja materjalid.Akv.alus ja kaan võivad olla valmistatud kõige keerulisema ja kallima mõõbli tasemel ja ei erine toas olevast mõõblist.Tihti tahetakse ärakasutada mõni vaba koht toas, näiteks nurk või nisś, kuhu teine mõõbel ei sobi.Või ehitadakse akvaarium seina sisse või kasutadakse kõrge akvaarium vaheseinana.On olemas ka akvaarium-pilt, akvaarium-kolonn, akvaarium-laud, akvaarium põrandas.Kohad kuhu planeeritakse akvaariumi paigaldust võivad olla veelgi ehmatavad.
Võib märkida, et mitte kõik planeeritavad akvaariumi vormid ja suurused on tehniliselt täidetavad ja sellest, mis on täidetav, kõik ei näe nii hästi välja aastate pärast ja ei hakka tooma rõõmu omanikule.Siin ma pean silmas veeringlust.
Klassikaline akvaariumi vorm on neljakandiline sirgete klaasidega.Akvaariumi pikkus=1, 5-2 laiust ja akvaariumi kõrgus =1, 5-2 laiust.
Kõige ebaõnnestunud vorm, minu arvates, on pallikujuline kuna vesi ja klaas moodustavad koos suurendusklaasi.Hästi on näha kalu, mis liiguvad antud hetkel akv.tsentris(või suurendusklaasi fookuses) ja ülejäänud pilti saab jälgida veepinna kaudu.Sellisel akvaariumil on veelgi palju negatiivseid külgi.Moonutamise mõju on ka kaaresesiklaasiga akvaariumitel.
Toon välja mõningad ekslikud mõtted:
- Isepuhastatuv akvaarium – teoreetiliselt on täidetav kuid kunagi ei rõõmusta Teie pilku.Ekologilise tasakaalu nõuded nii väikses veekogus on ränged.Kui vett saab lisada ning eemaldada akvaariumist automaatselt ,siis see protseduur ei võimalda eemaldada akvaariumis kogunenuid ohtlikke aineid täis või suures ulatuses mis edukalt toimub käsipuhastamise ajal.
- Akvaarium põrandast laeni -ei ole võimalik, kuna akvaariumil peab olema teenindusruum ja seda saab jätta ainult ülevalt poolt.Põhjakalu , sellisel juhul , tuleb vaadata lamades põrandal.
- Ei saa pidada akvaariumi allergia tõttu, mis on tingitud kuivast kalasöödast -kaasaegsed pakendid on hermeetiliselt suletavad.Kuivade kalasöötadele on olemas alternatiiv – külmetatud või elussööt.
- Akvaariumi pidamine on suur peavalu.Sõbranna kord nädalas vahetab vett, keedab kive, nühib taimi.Kalad pidevalt surevad, taimed ei kasva, plasttaimedon mustad vetikatest. -Sellisel juhul soovitan pöörduda spetsialisti poole.Siin kõike tehakse äärmetult valesti.Nii ekologilist tasakaalu akvaariumis ei ole võimalik saavutada.
- Parem ostan odavalt 10 kala kui 2 samasugust spetsialiseerunud akvaristika firmast sama raha eest.Nagu nii surevad kuu aja pärast. – Tänapäeval akvaristika äris konkurents on külaltki suur.Keegi ei saa põhjuseta lubada hinda asjatult tõsta.Spetsialistid , enne müüki panekut, hoiavad kala karantiinis 2 või enam nädalat.Jälgivad, ravivad vajadusel, adapteerivad kohalikudele tingimustele ja kui kala on täiesti terve – pakuvad müüki.Müügi eelvalmistus ka maksab.
Akvaariumi suurus.
Akvaariumi suurus mängib edaspidi suurt rolli Teie hobis.Suuremas veekogus Te saate lubada endale pidada rohkem erinevaid kalaliike , mis oma suuruse tõttu vajavad suuremat akvaariumi.Sama on ka taimede liikidega.Pidades väikest akvaariumi Te hakkate unistama suuremast, tüki aja pärast – veel suuremast .Kui suurem veekogu – seda stabiilsem olukord!
Soovitan soetada algusestpeale võimalikult suurema akvaariumi(vastavalt vaba koha suurusele ning vastav Teie invisteerimis võimalustele) kas või osade kaupa.

Paljud firmad müüvad akvaariume ka järelmaksuga või liisingusse.
Kandev pind.
Kui akvaariumi suurus on valitud, peab kontrollima, kas riiul, laud või põrand(suuremate akvaariumide paigaldusel)kannavad akvaariumi raskust.Riiulil või laual pab olema vähemalt üle 50sm üks vahetugi akvaariumi põhja all.Akvaariumi aluspind peab olema tasane ja loodis (veetase kohe näitab välja kui osav ehitaja Te olete)Akvaariumi ja aluse vahel peab paiknema kompenseerimismatt paksusega 5mm,mis võimaldab ärahoida õnnetust aluse vajumisel 2mm võrra. .Akvaariumi aluspind ei või olla väiksem kui akv.põhjapind.Klaasid ei või rippu jääda.Alusplaat ei või koormuse all läbi vajuda.
Reeglina akvaariumi koormust aluspinnale arvutadakse lihtsalt:liitrite arv x2.Näiteks 400 liitrilise akvaariumi arvestatav kaal(vesi+klaas+kaas+põhjakivid+dekoorid+tarvikud) on 800kg.
Laepaneelide lubatud koormus on 400-450 kg/m2 ja 550-600 kg/m2 kandva seina ääres.Põranda puukonstruktsiooni puhul, soovitan konsulteerida ehitajatega.
Akvaariumi alus.
Akvaariumi aluse kõrgus valitakse vastavalt vaatluskõrgusele.Kui akvaarium jääb diivani või tugitooli kõrvale ja seda vaadeldakse istasendist – aluse kõrgus jääb 700mm ringi.Püstasendist jälgimiseks sobib alus kõrgusega 1000-1200mm.Igaljuhul Teie silmad peavad jääma akvaariumi kesktasemele või sellest ülespoole.
Kõige mõtekam on soetada just akvaariumile mõeldud alust, millel on jäik konstruktsioon, vett taluvad pinnad ja kapid filtrite ja teiste akv.tarvikute jaoks.Kõige ettem on nelikanttorust keevitatud alus-metallkarkass.
Elekter.
Kõik akvaariumi seadmed töötavad elektri abil.Planeerides paigutada mingisse kohta akvaarium, planeerige ka el.voolu vedamise akvaariumi juurde.Arvestage kindla 4 tarbijaga:
Filter, valgustus, soojendus, õhk.Tarbijate arv võib suureneda kui otsustate paigaldada lisa seadmeid, näiteks: UV sterilizator, CO süsteem, automaatsöötja, lisa filtrid, lisa soojendajad jne.
Vesi..
Kaasaegses akvaariumis kasutadakse tavalist veevärgi vett.
Akvaariumi keemia abil on võimalik puhastada, väätistada, mineraliseerida, vitaminiseerida olemasolevat kraani vett.Kui vees on ülearu ohtlikke soole või muid aineid, millega keemia ei saa hakkama – kasutadakse pöördosmoos filtrit.
Üks tähtsamatest vee näitajatest on Ph – vee happelisus.Akvaariumis Ph näitaja valitakse vastavalt kalade ja taimede vajadustele.Neitraalne asend –Ph=7, 0.
Ph näitajat on võimalik muuta akv.keemia või süsihappegaasi (CO2) abil.
Valgustus.
Valgustus on väga tähtis just taimeakvaariumitele.Valgusallikate võimsus peab olema vahemikus 0, 5-1 W/liitri kohta.See kehtib päevavalgus torude suhtes.Kõrgetele akvaariumidele paigaldatakse ka võimsamaid valgusteid, näiteks MG prozektorid.Viimaste võimsust arvestab spetsialist.
Soojendus.
Kuna peaaegu kõik akvaariumi kalad on soojaveekalad, on tähtis valida õige soojusallikas.
Viimase võimsus , reeglina, arvestadakse 1W/1 liitri kohta.Peaaegu kõik müügis olevad soojenduspulgad ja torud on automaatse reguleeringuga.Nende pidevaks kontrolliks akvaariumisse paigaldatakse ka termomeeter.
Filter.
Lemmiklooma kauplustes on suur valik akvaariumifiltreid erinevatelt tootjatelt.
Filtrid jagatakse sese- ja välifiltriteks, mehhanilise puhastustoimega ja BIOpuhastustoimega.Viimastes vett puhastadakse kui mehhaniliselt spets.poroloni abil nii ka bakterite abil keemiliselt.BIO filter on kindlasti parem, kuid elektri kadumisel rohkem kui tunniks, peab alustama bakterite päästmist.Viimastele hingamiseks on vajalik hapnik.Filtri tööajal bakterit hingavad läbivoolavas vees oleva hapniku abil.Filtri seiskamisel , O2 sisaldus vees hakkab järsult kukkuma.Päästeoperatsioon sesneb filtrielementide veest välja võtmisel.Bakterid hingavad ka õhu hapnikuga.Bakterid toituvad kahjulikkest ainetest ja ümbertöötlevad need ained kaladele ja taimedele kahjutuks elemendiks.Kui päästmine jääb ära, el.voolu tagasi tulekul, filtrist akvaariumisse hakkavad voolama kahjulikud ained, mida bakterid kogusid viimase aja jooksul.Ekoloogilise tasakaalu taastumine võtab ka tüki aega.
Eelistust võib anda saksa firmale EHEIM ja pingerea lõppu jäävad poola ja hiina tootjad .
Kuid ka parimatel tootjatel ei ole kõik mudelid õnnestunud.Soovitan pöörduda akvaariumide paigaldajate või hooldajate poole.Just naad oskavad Teile õiget mudelit soovitada, kuna ka mitte kõik kaupluste müüjad on selles valdkonnas kompetentsed.
Õhk.
Akvaariumi aereerimine on samuti väga tähtis, kuna pinna kaudu vette ei jõua kalade hingamiseks vajalik hapniku kogus.Kõige efektiivsem on õhu(hapniku) vette viimine kompressori abil.Peaaegu kõik sisefiltrid on aereerimisega.Ainuke miinus seisneb selles, et filtreerimiselemendi ummistumisel, vee vool ei jõua kaasa tõmmata õhumulle, mille tõttu hapniku sisaldus vees langeb.Et vältida kalade lämbumist, soovitan kasutada ka väiksemates akvaariumides õhu kompressorit paraleelseks aereerimiseks.
Akvaariumi täitmine.
Kui akvaarium on ostetud, paigutatud alusele, vajalikud tarvikud on muretsetud, siis tuleb seda täita.
 1. Akvaariumi klaasosa hoolikalt pestakse läbi sooja veega, seepi ja keemiavahendeid kasutamata.
 2. Paigaldatakse tausta pilt või 3D sisetaust.
 3. Silikoniga kinnitadakse klaasi külge kompressori õhuvoolikud õhukividega.
 4. ½ põhjakividest segatakse taimede põhjaväätistega ja asetadakse akvaariumi põhja (kui akvaariumisse on planeeritud paigutada elustaimi).
 5. Ülejäänud põhjakivid asetadakse eelmise kihi peale.(Põhjakivid asetatakse akvaariumisse väikese kaldega ette poole). Põhjakivide kihi paksus peab olema 3, 5 – 5 cm.
 6. Akvaariumisse paigutadakse puu- ja kividekoorid , vastavalt oma nägemusele.
 7. Akvaarium täidetakse 1/3 võrra veega toa temperatuuri.
 8. Taimede paigaldus. Peab meeles pidada, et madalamad taimed- ette poole. (Arvestades nende edaspidist kasvu) Taimedel lõigatakse arä vigastatud lehed ja lühendatakse juuri kuni 5-6 cm-ni.
  Üheaegselt, võib lõigata mitte üle 10-20% lehti.Veetaim elab lehtede abil. Juur on põhjast kinnipidamise vahend.Eemaldades 95% lehti – taim sureb.Asetades taimed oma kohtadele, ärge üleliigselt neid kividega katke. Põhjakivide vahele peavad jääma ainult valged juured. Roheline peab olema põhjapinnast üles poole.
 9. Täitke akvaarium veega 3/4 võrra. Suuremaid akvaariume, mahuga 400 liitrit ja enam, täidetakse 1/6 kaupa üle 4-5 tunni. Sellega harjutadakse klaase veerõhuga.
 10. Akvaariumisse lisatakse veepuhastusvahendit.(Toon näited saksafirma Tetra vahendite abil)
  AquaSafe doseeringuga 5 ml – 10 liitri vee kohta. Taime väetist PlantaMin – sama kogus.
  Bactorum – 1 kapsel 100 liitri vee kohta
 11. Käivitadakse akvaariumi filter, soojendus, valgus ja õhk. Filter, soojendus ja õhk töötavad 24 tundi päevas. Valgus – 12-14 tundi päevas. On soovitav muretseda programm-kell.Selle abil Te kunagi ei unusta valgust sisse- või väljalülitada õigel ajal.li>
Arvestage, et esimese kolme päeva jooksul vesi võib minna hägusemaks ja puhtamaks paar kolm korda.
Kalad võib sisse lasta umbes kahe nädala pärast.Jälgige taimi. Kui taimedel tekkivad esimesed uued lehed – võib lugeda, et akvaariumis on stabiilne olukord, mis soodustab bioloogiliste protsesside käiku.
Maja Teie kaladele on loodud.
Kalade valik.
Erinevaid akvaariumikalaliike on üle kahe tuhande.
Kalade valikul te peate arvestama:
 • erinevate liikide kokkusobivust.
 • veetemperatuuri nõudlikust.
 • veehappelisuse nõudlikust (PH).
 • veekareduse nõudlikust (KH).
 • täiskasvanud kalade pikkust.
Kala kasvab vastavalt veekogu suurusele.See tähendab, et 50 l akvaariumi ei ole hea sisse lasta kalu, kes vajavad akvaariumi alates 600 liitrist. Paigutades maime oma tillukesse akvaariumi, te kunstlikult peatate kalade loomulikku kasvu, mis toob kaasa kala siseorganite puudulikku arenemise. Sellega kala iga lühineb.
Kalade arv akvaariumis arvestadakse lihtsalt: 1 akvaariumi liitri kohta – 1cm kala. Kalasid arvestadakse täiskasvu järgi.
Näiteks: Te otsustasite 50 l akvaariumis pidada neoon kalu. Täiskasvanud punase neoonkala kasv on 5 cm. Oma veekogusse Te saate paigutada 10 neooni.
Pidage silmas ka valitud kalade ainetevahetuse kiirust. Näiteks kuldkalade pidamise puhul oleks vaja muretseda võimsam filter kui neoonide või guppidele. Kiire ainevahetusega on ka paljude Cichlidae liigi esindajad.
Viimaseid on soovitav pidada ainult oma liigi kaladega. Enne paaritamist Cichlidae esindajad muutuvad väga agressivseks ja kaitsevad oma marjapaneku kohta. Neile jäävad ette ka kasvavad akvaariumitaimed, dekoratsioonid ja kivid. Väike kalake suudab kohalt liigutada 20-30 korda oma kaalust rohkem kaaluva kivi. Sellistes akvaariumides peetakse üksikuid paksulehelisi taimi pottides.
Enne kalade muretsemist, kindlasti konsulteerige spetsialistiga.
Kuidas hoolitseda akvaariumi eest?
Nagu me juba märkisime, akvaarium on bioloogiline mudel ja, et kõik bioprotsessid edukalt toimuksid, on vaja sellele kaasa aidata. Kalad vajavad hapnikku ja toitu, ning nende ekskremente on vajalik akvaariumist välja viia.
Kui Teil õnnestus kaivitada kõik bioloogilised protsessid oma akvaariumis – edaspidine hooldus on väga lihtne ja võtab ainult paar tundi kord 2 .nädalas.
Iga päev on vaja:
 • sööta kalu 1 või 2 korda päevas (toit peab olema söödut 15 minuti jooksul, kui ei ole – te söödate üle, kui on kiiremini söödud ja kalad otsivad veepinnal ja põhjas – annate vähe.) Põhjakalade graanuleid on mõtekas anda pool tundi enne valguse kustumist.
 • jälgida veetemperatuuri.
 • kontrollida visuaalselt filtri ja õhukompressori tööd.
Kord nädalas:
 • puhastada akvaariumi vaateseinad vetikatest puhastusmagneti või vammi abil (vajadusel).
 • puhastada filtreerimiselement sisefiltritel(vajadusel).
Kord kahe nädala jooksul:
 • puhastada akvaariumi vaateseinad vetikatest.
 • puhastada filtreerimiselement (sisefiltritel).
 • eemaldada akvaariumist 1/6-1/5 vett põhjapuhastamise käigus sifooniga. Ilma erineva vajaduseta ärge vahetage rohkem kui 1/3 akvaariumivett korraga. See võib oluliselt mõjutada bioolukorda akvaariumis.Akvaariumi sifooniga puhastadakse ainult põhjakillustiku pinda sügavusele kuni 1 cm. Ülejäänud “mustus” on vajalik taimede väätistamiseks.
 • Lisada värsket vett koos veepuhastusvahendiga. (AquaSafe).

Kord kuus:

eemaldada akvaariumist taimede surnud lehed ja tühjad teokarbid.

Kord 2 kuus:

 • puhastada biofilter.

Kord poole aasta jooksul:

 • hõrendada taimi (vajadusel).

Kord aastas:

 • vahetada välja valgustitorud (elustaimede pidamise puhul).
 • vahetada välja UV sterilizatori pirn.

Täielik akvaariumi puhastus (st. 100% veevahetus, põhjakillustiku läbipesu ja akvaariumi uus käivitamine) toimub vastavalt vajadusele:
kuni 100 liitrilistel akvaariumidel kord 2-5 aasta jooksul
kuni 500 liitrilistel – kord 4-8 aasta jooksul
üle 500 liitrilistel – kord 7-10 aasta jooksul

  Vetikad.
  Vetikad ja taimed on antogonistid.
  Kui esimestel on hea – teised tunnevad ennast halvasti.Vetikad kasvavad kiiresti kui vees on lämmastik- ja fosforühendite sisaldus liiga kõrge, taimed sel juhul peatavad oma kasvu. Vetikate kiir kasv põhjustab vee keemilise seisu muutumist, mis negatiivselt mõjub taimedele.Vetikad kasvavad taimede lehtede pinnale takistades viimaste hingamist ja assimileerimist.
  Vetikad jagunevad soovitavateks( kui vee aia komponent) ja soovitamateks. Esimeste hulka kuulub ainult üks vetikaliik Eagagropila Sauteri – mis on kladofooride lähene.Nõuab kristallpuhast vett neutraalse reaktsiooniga (PH-7.0) ja palju valgust.
  Euroopas kasvatadakse veel kahte vetikaliiki Nitella Flexilis ja Hildebrandia Rivulans mis on punakat värvi ja pesitsevad kividel. Ülejäänud vetikad on negatiivse mõjuga Teie akvaariumile.
  Hlorella või „vee õitsemine“
  Kui kevadel või suvel Teie akvaariumi vesi kaotas läbipaistvuse – see tähendab, et seal paljunevad Hlorella või teised planktoonvetikad. Ei ole mõted vahetada osa vett – see ei aita. On vaja täiesti pimestada akvaarium kolmeks päevaks(katta tekiga). Kui see ei aita, siis varjata päikese kiirdetest valge paberi lehtedega ja lasta sisse (võttes kalad välja) Dafnia vähikesi, kes toituvad nende vetikatega.Hapniku sisaldust vees on vaja tõsta ja vee temperatuur lasta alla 20º C. Õistemisega on võimalik produktiivselt võidelda ainult selle protsessi alguses, kui vesi on valge-udune, mitte roheline.
  Sinirohelised vetikad
  Põhjused: liigne valgustus, palju orgaanikat vees, ei ole lõplikult formeerunud tasakaalukas keskkond, krunt on liiga tihe ja vesi ei pese seda läbi, regeneratsiooni funktsioon ei tööta.
  Kuidas võidelda: Lõpetada kalade söötmine, puhastada akvaarium ja vähendada kalade hulk.
  Järk-järgult keskkond taastub ja vetikad surutakse maha.
  Üks põhjustest võib olla ka puudulik filtri võimsus.
  NB! Siniroheliste vetikate eritused on taimedele toksilised.
  Punakaspruunid vetikad – Tihe pruun katt akvaariumi seintel ja taimedel
  Põhjused: vähe valgust, lämmastikühendite sisaldus vees kõrge, vee reaktsioni kalduvus leelistamise poole.
  Kuidas võidelda: Tihedamalt vahetada vett, suurendada filtratsiooni ja valgust.
  Aitavad kaasa: tigu Ampulaaria, kalad Girinoheil ja Ansistrus.
  Must-sinised komsopogoni kimbud – punased vetikad..
  Põhjused: harva vahetadakse vett, nitraatide ja fosfaatide sisaldus vees on kõrge, pehmes vees reaktsiooni kalduvus happelisuse poole, karedas vees – leelistamise poole. Vaba CO2 puudus, valgustorude vananemine.
  Kuidas võidelda: Suurendada valgustust, stabiliseerida PH näitaja, tihedamalt vahetada vett, aereerida vett CO2 .
  Aitavad kaasa: noored Ampulaariad, Girinoheil, Ansistrus.
  Rohelised niiditaolised narmad
  Põhjused: kõrge nitraatide sisaldus vees.Taimed ei kasuta ära kõik lämmastikühendeid.
  Kuidas võidelda: eemaldada taimede kahjustatud lehed, tihedamalt vahetada vett, filtreerida läbi turba.Kui algvesi on väga kare –kasutada pöördosmoos filtrit. Pildil:Põltsamaa veevärgi vesi.2nädalat peale akv. käivitamist.
  Aitavad kaasa: Ampulaaria, Ansistrus, Girinoheil.
  “Must habe”
  “Must habe” – kuni 10 cm pikad, libedad niiditaolised vetikad, kasvavad kevadel ja suvel. CO2 kasutamine vees hävitab Musta habeme.
  Aitab kaasa tihedam veevahetus ning biofiltri võimsuse tõstmine ja filtritäidiste kasutamine Si ja Ph eemaldamiseks.
  Kui palju läheb maksma akvaariumi pidamine?
  Kalade pidamine kodus on kindlasti odavam, kui teiste lemmikloomade pidamine.
  Kõik oleneb akvaariumi suurusest ja kalade arvust.
  Võtame konkreetse akvaariumi mahuga 100 liitrit sisefiltriga 700 l/h, soojenduspulgaga 100 W ja valgusarmatuuriga 2×30 W.
  Elukad: 10 põhjakala ja 20-25 neoonkala.
  Kala sööt: 1g helbelist ja 3g granuleeritud sööta päevas. 1g ≈ 0.06.- EUR. Kokku 0.26.- päevas või 7.8.-EUR kuus.
  Elekter:
  Filter – 5 W, tööaeg 24h = 120W
  Soojendus 100 W, tööaeg 0 -20 min päevas = 30W
  Valgustus 2×30 W, tööaeg 13h päevas = 780W
  Kompressor 3 W, tööaeg 24h =72W
  Kokku: 1 kW/päevas või 30 kW/kuus x 0.05EUR = 1.5EUR
  Vesi:
  2 korda kuus vahetatakse 1/5 vett = 40 liitrit mis moodustab:
  0, 04m3 x 2.80EUR = 0.11 EUR/ kuus
  Kokku Teie rahaline väljaminek akvaariumi pidamiseks kuus moodustab 1.61 EUR (seisuga veebruar, 2011 a.)
  Loodan, et akvaarium toob Teile rohkem rõõmu ja rahu kui 1.61 EUROT taskus. Akvaristika on väga lai ja huvitav teadus. Selles artiklis me ainult tutvustasime ja vastasime mõningatele küsimustele, kuid puudutasime ainult 1/1000 akvaristika osast. Kui keegi lugejatest sai enda jaoks kas või natuke uut infot – siis kirjutamine polnud asjatu.
  Mageveetaimedega saab tutvuda siin: http://www.tropica.dk/forside.aspx või http://dennerle.com/de/
  Lõpetuseks soovin igale akvaariumihuvilisele edu.
  Roman Tšernokozov
  OÜ AKVABOX