Akvaarium

MÕNED MÕTTED MEREVEE AKVAARIUMIST


Te võite saada mereakvaaristiks, kui teil on teatud eelduseid. Kui te otsustasite alustada mereveeakvaariumi soetamist, siis peate arvestama ,võrreldes mageveeakvaariumiga,suurte organiseerimise ja hoolduskuludega .
Suure raha summa olemasolul, teil peaks olema huvi akvaariumistikas, soov saada vajalikke teadmisi loomade, veekeemia ja akvaariumi tehnilise varustuse osas . Peaks kaaluma, kes kannab hoolt akvaariumi eest Teie puhkuseajal.
Lähtudes sellest, peab plaaneerima oma aega nii ,et saaks täita kõiki ,seonduvad akvaariumi hoolduse- ja järelevalvega kohustusi. Värvika veealuse maailma jälgimine ei ole tööd, aga on väga põnev, rahustav ajaviide.

Alguseks,paar soovitust:

  1. Ärge hoidke kokku valguselt ja filtritelt – vahufraktsioneerijatelt

Valgus.

Õigesti arvutatud valgustus loob mitte ainult võrratud valgusefektid Teie akvaariumis, kuid ka valgus on vajalik elanikke kasvule.
500-liitrilise akvaariumi valgustamiseks on vaja kaks 150 vattist halogeenvalgustit (6500-20000 K), kaks sinist ja kaks päevavalgus luminofoortoru. Ainult sellise valguse juures kasvavad kivi-, nahk- ja pehmeid korallid.
Samuti on madalamad loomad, kes kasvavad hästi ka hämära ja keskmise valguse tsoonis. Alati tundke huvi, milline valgus on vajalik Teie akvaariumi organismidele. Kalaakvaariumi valgustamiseks on piisav kasutada ainult luminofoortorusid.

Vahufraktsioneerija. Vahufraktsioneerija on kindlasti vajalik. See eemaldab kõik valgud ja mõned teised ained, enne kui nad läbivad normaalse bioloogilise lagunemise, seega akvaariumis ei saasta mürgised ained.
Soovitan soetada võimalikult võimsama vahufraktsioneerija mis on mõeldud 2-3 korda suuremale akvaariumile.Vajadusel ,seda saab reguleerida

2.2. Kui võimalik, kasutage spetsiaalselt ettevalmistatud veet.

Peab kasutama täiesti soolavaba vett. Kraanivesi sageli sisaldab kõrge kontsentratsiooniga nitraate (20-30 mg / l) , akvaariumis kõnealuste ainete kontsentratsioon peaks olema 0,5 mg / liiter.Kraanivesi sisaldab raua ioone, samuti ka muid soovimatu aineid. Seetõttu on soovitatav spetsiaalselt ettevalmistada vett mere- ja riifakvaariumile.

3. Suur hulk “eluskive” asendab bioloogilist filtrit.

“Eluskivid” on Riifakvaariumi asustamise alus. Neid on hea kasutada ka kalaakvaariumi tegemisel sellepärast, et neil on positiivne mõju bioloogilisele tasakaalule akvaariumis.
Asustatud kividel arenevad väikesed ja tillukesed olendid. Kõige olulisem on nende bioloogilise filtri funktsioon. Need organismid on võimelised lühikese aja jooksul hävitada lagunemisained (peamiselt lämmastikku sisaldavate orgaaniliste ühendite puhul). See mikromailm on vajalik stabiilse bioloogilise tasakaalu saavutamiseks.Nende soetamine on sinu kohustus!

4. akvaarium peaks olema hästi asustatud.

Värskeltsoolatudvesi peab kõigepealt küpsema ,enne kui saab esimesi elukaid sisse lasta. Nelja päeva pärast ,peale akvaariumi täitmist, saab panna sisse esimene eluskivid, aeglaselt järk-järgult ühendada valgustus ja filtreerimine.

Kui kõik veenäitajad stabiliseeruvad (peale, umbes 4-6 nädalat), siis saate sisse lasta mõningad selgrootud (merisiil, molluskid, krabid kes hakkavad vetikaid hävitama). Esialgu,tuleb asustada vähe loomi ning pidevalt jälgida nende käitumist ja enesetunnet. Nitridid või ammoniak vees ei peaks esinema, nitraatide maksimaalne kontsentratsioon vees – 10 mg / liiter. Niipea kui võimalik, eelistatavalt esimesel nädalal, paigutage akvaariumisse Caulerpa vetikas – nad seovad nitraate ja konkureerivad niitvetikatega.
Kalade sisselaskmist tuleks alustada alles peale 2-3 kuud. Ainult selleks ajaks akvaarium stabiiliseerub. Täielikult asustada akvaarium on võimalik ainult peale 6-12 kuud. Aeg – on üks tähtsamaid edutegureid.

5.Akvaariumi harmooniline asustamine

Ostke akvaariumisse ainult neid loomi,kes on teie poolt eelnevalt välja validud, kelle kohta te korjasite piisavalt infot nende vajadustest. Ärge võtke ostuotsust spontaanselt vastu kaupluses, te võite osta looma, kes ei sobi teie akvaariumisse.
Valige kohad loomadele vastavalt nende vajadustele valguses ja veevoolu kiiruses. Valguselembelised loomad – kivikorallid, hiiglased teokarbid, Xenia, jne .Neid tuleb asetada otse halogeenlampide alla. Disc. anemoonid eelistavad piirkondi mõõduka valgusega ja hämarikulembeliseid loomi tuleks paigutada tsooni nõrga valgusega ..
Pöörake tähelepanu asjaolule, et loomade vahe oleks piisav, et nad ei suudaks nõelata üksteist. Tuleks ette näha ka veevoolu kiirus ja toidu antagonism. Ärge asetage akvaariumisse liiga palju kalu ,muidu võib alata võitlus territooriumi eest. Kaladest,kes toituvad ussidest või koralidest ,reef akvaariumis tuleks loobuda.
Kalade paigutamise kuldreegel: 50 liitrit vett iga 10-sm kala kohta, 100 liitrit vett iga 10-sentimeetrilise kirurgkalale.

6. Mehhaanilisi filtreid tuleb sagedamini puhastada .

Mehhaanilised filtrid ja ülevoolukanal kiiresti saastuvad hõljuvate osakestega ja vetikatega. Need väikesed mudaosakesed pääsevad tagasi akvaariumivette. Seetõttu ,mehaanilisi filtreid tuleb puhastada 1-2 korda nädalas. Vastasel juhul ,neis koguneb tohutult baktereid, kess võivad teatavatel tingimustel vabastada toksilisi aineid vette.

7. Hea veevool- 5-10-kordne akvaariumi maht / tunnis.

Iga akvaariumi osa peaks olema vähemalt aeg-ajalt veevooluga läbipestud, mis takistab hõljuvate osakeste sadestumist ja vahu või bakteriaalsekihi teket vee pinnale. Selle ülesandega saavad hästi hakkama mehhanilised filtrid ja lisa veevoolu seadmed. Lisaks,seega eemaldatakse selgrootute jäätmeid.
Vee mass peab pidevalt liikuma,et vee pealmises kihis toimus pidev gaaside vahetus ning ei tekkiks vahukiht. Vähemalt 5-10 korda tunnis ja akvaariumi sisu peaks liikuma. Hea oleks kasutada pumpa, mis muudab veevoolusuunda iga kuue tunni järel.

8. Regulaarne lisandite lisamine

Kuna kõikidele akvaariumi organismidele on eluks vajalik tarbida mikroelemente (kaltsium, strontsium, joodi, baariumi, mangaani, molübdeeni jne), nende kontsentratsioon vees pidevalt väheneb. Korallide pidamisel akvaariumis mikroelementide lisamine on kohustuslik. Kaltsiumi on parem lisada kaltsiumi reaktori abil või kaltsiumiveega. Muid mikroelemente saab osta kauplustes valmislahuste kujul ja lisada vastavalt doseerimise juhisele. Neid ei tohiks üleannustada.

9. Regulaarne vee vahetus

Regulaarne veevahetus on oluline punkt, sest see eemaldab soovimatuid toksiine ja lisatakse mikroelemente, mida tarbivad riifielanikud. Esialgu, soovitatakse asendada 10%vett kord kuus või vastavalt 2% iga nädal. Kui kõik näitajad akvaariumis stabiliseeruvad , on võimalik paigutada aktiivsööfilter,siis saab vahetada juba 5% vett kuus.Siis peab rangemalt jälgima veenäitajaid ning jäädvustama need arvestuseks. Kui akvaariumis peetakse ainult kala, siis teil on vaja vahetada kuus 20-25% vett, kuid mitte rohkem kui 30%, vastasel juhul tugevalt häiritakse bioloogilist tasakaalu.

10. Ökonoomne, kuid tasakaalustatud sööt

Söötma peab kolm korda päevas ja ainult sellises koguses, et loomad saaksid sööda korraga ärasüüia. Pakuge oma lemmikloomadele erinevaid toite, näiteks eri liiki külmutatud, kuivatatud või elusat sööta. Suured mittetarbitud söödaosad tuleks akvaariumist eemaldada, sest see laguneb ja reostab vett. Väike kari krevette saab toidujääkide utiliseerimisega väga hästi hakkama. Anemoone tuleks 1-2 korda nädalas toita moluskitelihaga või Tetra-Tips. Planktoni sööjaid saab toita sügavkülmutatud, kuid sulanud toiduga pipeti abil. Sell ajal tulev veevoolupumbad seisatada.Terves riifakvaariumis vabalt tekkib palju erinevaid söödasorte, nii et kord nädalas võib söötmise vahele jätta.

Üldine või sihipärane akvaarium
Elu seitsmendal mandril – meres – on nii põnev ja ilus, et inimesed on valmis panna kogu spektri eri liike ühte akvaariumi. Täna on kõige populaarseim segatud akvaarium enam-vähem tasakaaluka valikuga: selgrootute(korallid, meriroosid), okasnahksete (merisiilik ja meritäht), vetikate, molluskite (tigusid ja karpe), vähiliste, “elavkivide” ja kaladega. Selline segatud akvaarium on troopilise riifi kõige loomulikum mudel ja kajastab kõike oma looduslikus mitmekesisuses. Sel juhul ei saavutata peegeldavad looduskeskkonda – loomad, kes elavad Kariibi meres, on segatud loomadega kes elavad India-Tasa ookeani basseinis, korallid on liiga lähedal üks teisest, mille tulemusena konkureerivad omavahel – akvaarium on üleasustatud …

Olulisi aspekte

- Paljud selgrootud , korraliku hooldusega, väga hästi kasvavad. Võib juhtuda, et näiteks väikesed nahkjad korallid läbimõõduga 10 cm ,2-3 aastat pärast jõuavad 50cm suuruseni ning hakkavad segama muid elanikke. Probleemi saab vältida kunstdekooride abil, kuid see võib mõjutada riifi elanike. Algusest peale tuleb sellega juba arvestada ja jätta piisavalt ruumi kasvuks.
- Kõik loomad ja korallid reostavad akvaariumivett toimuvate ainevahetusprotsesside väljaheidetega.
Kui akvaariumis domineerivad pehmed ja nahkjad korallid, on väga problemaatiline pidada samas keskonnas ka kivikoralle pikema aja vältel, sest sisekeskkond vastab domineerivate korallide vajadustele.Samuti on ka looduses. Pehmed ja nahkjad korallid kasvavad rohkem saastatud keskkonnas kui kus elavad kivised korallid, samal ajal kiviste korallide suurte populatsioonide juures pehmed korallid ei kasva.
- Kuna segatud akvaariumides ,reeglina, on palju selgrootuid, kalu tuleks paigutada vähe ja spetsiaalselt valida ,kes tunnevad ennast hästi piiratud ujumiskoha suuruse võimalustega.

- väga oluline punkt on valgus,millega valgustadakse akvaarium. Peab saama täpset teavet akvaariumi elanike valguse vajadustest. Näiteks ,kivikorallid eelistavad väga eredat valgust, samas ketas anemonid paremini tunnevad ennast keskmise valguse all.

- erinõudlikke loomi tuleks hoida spetsiaalses akvaariumis , pakkudes neile eritingimusi vastavalt nende vajadustele.
- Kloun -kala ja nende peremehi -anemoone oleks hea panna eraldi akvaariumi. Anemonid sageli liiguvad ,otsides kõige sobivamaid püsikoht, mille tõttu,kombineeritud akvaariumis, võivad oluliselt vigastada teisi elanikke. Lisaks, vaid eraldi akvaariumis ,te võite täiesti rahuldada selle sümbiootilise kogukonna vajadused ja suudate saavutada edu aretamises ja paljundamises.
- Kui te peate akvaariumis ainult kalu,siis peate muretsema väga head filtrid, vaid see peaks andma väga hea filtreerimise. Selliseid akvaariume, samuti ka segaakvaariume, ei tohiks üleasustada. Kalade paigutamise kuldreegel:100 l vett – mitte rohkem kui üks 10-sentimeetri kala, piklike-, sihvakate kaladele 100l võib panna ühe 20- ja enam sentimeetrilise kala. See on rohkem seotud mitte kala suurusega kuid puudutab ainevahetuse tasemet. Seega kiskja reostab vett rohkem kui taimtoitlane või väike kala. Keskkonna stabiliseerimisekssellises akvaariumis, paigutadakse “eluskivid”.
- Suured kalad vajavad suuremat vaba ruumi ujumiseks, et nad saaksid rahuldada oma vajadust liikuda, nii ka erinevaid varjupaiki. Niisiis, triggerfish ja suurte ingel-kalade akvaarium peaks olema mahuga 800-1000 liitrit!
- Vahemere, Punase ja Kariibi mere loomad tuleb pidada sobivates,eraldi korraldatud akvaariumides.
- kaheksajalgsete, seepia, Moray angerjas, lestade, raide ja paljude teiste loomade pidamiseks on vajalikud eriteadmised ja eritingimused.Algajad ei saa sellega hakkama.

Akvaariumi varustus.

Paigutus

Õige akvaariumi paigutamine omab suurt tähtsust,sest akvaariumi kaal jääb pidevalt suruma aluspinnale. Akvaariumi kaal arvestadakse valemiga :liitrite arv x 2. Merevee akvaariumid algavad,reeglina ,200 liitrist,keskmine maht on 400-800 liitrit.Erakorralised – on üle 1000 liitri. Kui akvaariumi ja aluse konstruktsioon nii ka põrand peab taluma sellist kaalu.
Akvaariumi paigutusel,peab pidama meeles,et otsene päikese valgus võib provotseerida vetikate kasvu.Temperaturi ja valgustamise kõikumised võivad samuti mõjuda süsteemi bioloogijale.
Akvaariumi paigutust peab hästi läbimõtlema sest täidetud akvaariumi te ei saa ümberpaigutada.

Akvaariumi suurus ja materjal

Akvaariume tehakse kas tavalisest silikaat- või akrüülklaasist . Te ei eksi ,kui valite akvaariumi tavalisest kirkast silikaatklaasist silikoonühendustega.Suurematel akvaariumidel paigutadakse ka ristitugevdused konstruktsiooni vastupidavuseks.Klaasi paksus valitakse vastavalt akvaariumi pikkusele ja kõrgusele.

Kas Te olete pandnud tähele,vaadates vette,et pikkised ja kaugused optiliselt vähenevad.
Seetõttu,on mõtekam valida akvaarium laiusega 600mm või veel parem 700-800mm.Kõrgus peaks jääma 650-700mm vahele,et oleks võimalik käega ulatuda põhja.Akvaariumi pikkus ei või olla väiksem kui 1000mm.

Akvaarium mõõtudega 1300x600x600mm on parim valik algajale.
Tähtsam reegel: kui suurem – seda parem!
Suuremas akvaariumis bioloogiline tasakaal on stabiilsem ning avanevad võimalused kasutada erinevaid seadmeid.

Veeallavool

Kahjuks ,tehnilised seadmed oma välimusega ei vasta estetika nõuetele.Kõige esteetilisem süsteem on vee allavooluga:vesi voolab allavoolutorru,mille ülemine ots on natu alla poole veetasapinda akvaariumis ning sattub reservuaari akvaariumi all ,kus läbib kõik filtratsiooni elemendid ja pumba abil voolab tagasi akvaariumisse.
Selle süsteemi eeldused: tehnika on nähtamatu silmale ja kaitstud,kõik elemendid on hästi kättesaadavad.Peaakvaariumis vee koosseis ei muutu,bakteriaalset kihti veepinnalt suunatakse filtrisse.Peaakvaariumis seadmete arv on minimaalne,mis ei häiri pilku ja vigasta akvaariumi elukaid.

Akvaariumi alus

Sisustatud akvaariumi kaal võib ulatuda(oleneb mahust) kuni paari tonnini.Seetõttu kaalt oleks vajalik ühtlaselt jagada põranda pinnale.Kõige sobilikum,oleks kasutada keevismetallalust ülemise vineer- või OSBplaadiga ,jalgadeta .Akvaariumi alusplaat võib olla natu suurem kui akvaariumi mõõdud ,kaitstes klaasi löökidest.Akvaariumi ja alusplaadi vahele paigutadakse kompenseerimis matt.
Aluse kõrgus võiks olla mitte väiksem kui 700mm,et alla mahuksid kõik vajalikud seadmed.
Alust on võimalik dekoreerida mööbliplaatidega ning läbimõelda kuidas kinni katta akvaariumi
Ülaosa,et valgus ei paistaks silma.

Võib teha ka puitaluse ,kuid puit hakkab lagunema või paisuma pideva veega kontakti tõttu mis
Omakorda võib mõjutada klaase.
Selles artiklis me puudutasime ainult väikse osa tehnilistest küsimustest, mis on vajalikud soolavee akvaariumi paigalduse ja tehnika valiku jaoks.

Tänapäeval piisavat infot vee-elukate omaduste ja käitumise kohta on võimalik leida internetiportaalidel või spetsialistide käest.